Drodzy Czytelnicy!
Witam serdecznie na łamach kolejnego wydania naszego dwumiesięcznika. Numer czwarty ukazuje się bezpośrednio przed licznymi wydarzeniami branżowymi, w których nasza redakcja będzie uczestniczyła już od pierwszego tygodnia września. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska podczas I targów i konferencji Warsaw Dental Medica Show w Nadarzynie (6-8.09), następnie będziemy obecni podczas kolejnej edycji targów CEDE w Poznaniu, które odbywają się w tym samym czasie co zjazd Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego we Wrocławiu (19-21.09), podczas którego również będzie można odwiedzić nasze stoisko. Kolejnymi wydarzeniami, na które serdecznie zapraszamy, są: II Konferencja Protetyczna w Pabianicach, organizowana przez PTTD (19-21.10), a także organizowana przez poznański oddział PTTD Konferencja szkoleniowa – Opalenica 2018 (10-11.11). Szczegóły na temat wydarzeń są dostępne na łamach bieżącego wydania. Zapraszam do lektury artykułów zawartych we wrześniowym wydaniu. Z zakresu techniki dentystycznej odnajdą Państwo takie tematy jak nowa generacja materiałów termoplastycznych czy opis wykonania protezy overdenture krok po kroku. Obok artykułu na temat właściwości tytanu odnajdą Państwo także zastosowanie tego materiału w praktyce. Zachęcam także do zapoznania się z kolejną częścią pracy na temat aparatu Ostrowskiego, a także artykułu z zakresu „Sprzętu i materiałów”, tym razem jest to przegląd skanerów.
Życzę owocnej lektury,
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Celem leczenia protetycznego układu stomatognatycznego (US) w przypadku częściowych braków uzębienia jest czynnościowe i estetyczne odtworzenie zębów brakujących wraz z szeroko pojętą profilaktyką.
Tworzywa termoplastyczne w protetyce są znane już od dawna. Początkowo miały sporo ograniczeń wynikających z nadmiernej elastyczności, absorpcji płynów czy porowatości.
Na podstawie przeglądu piśmiennictwa przedstawiono potencjalne możliwości zastosowania tytanu oraz jego stopów w wykonawstwie ruchomych uzupełnień protetycznych.Zwrócono uwagę na metody obróbki tytanu.
Opis przypadku rehabilitacji pacjenta bezzębnego z zastosowaniem protezy overdenture na implantach.
Artykuł przedstawia przebieg odbudowy kości, usunięcia zębów i wykonania protezy akrylowej całkowitej natychmiastowej górnej.
Zgryz przewieszony jest wadą zgryzu występującą w obrębie zębów bocznych, gdy – przy kontakcie powierzchni podniebiennych zębów górnych – ich powierzchnie żujące mijają się z powierzchniami policzkowymi zębów dolnych.
Obecnie przywiązuje się coraz większą wagę do estetyki uzupełnień protetycznych i stale poszukuje się nowych, lepszych rozwiązań w tym aspekcie. Materiały ceramiczne są wykorzystywane w protetyce od wielu lat i na przestrzeni czasu ich właściwości uległy zmianom.
Artykuł jest próbą zebrania podstawowych informacji dotyczących skanerów 3D obecnych na rynku.